Aké rastliny pestovať v zimnej záhrade?

Aké rastliny pestovať v zimnej záhrade?

Zimná záhrada je primárne určená na pestovanie rastlín. Malý kúsok prírody v súkromí je neoceniteľný priestor pre relax a oddych od stresu a rýchleho života. Napriek tomu sa pomerne často stáva, že rastliny sú v zimnej záhrade len minimálne. A je to veľká škoda, pretože jej klíma je na pestovanie vyslovene stvorená. Na vytvorenie malého kúska prírody je najvhodnejšia záhrada, ktorá na to bola stavaná a jej vlastnosti boli prispôsobované potrebám rastlín.

Takáto záhrada je k domu pripojená, alebo len minimálne včlenená, aby sklo tvorilo jej čo najväčšiu časť. Je skôr vysoká, čo dáva rastlinám priestor ťahať sa do výšky. Má optimálne možnosti vykurovania, vetrania a tienenia, jej strecha má minimálny sklon.

Ak nemáte zimnú záhradu práve takúto, nevadí. V každej zimnej záhrade sa rastlinám darí, možno bude len potrebné trošku pozornejšie vyberať, čo zasadíte. A ak aj nie ste práve rodený záhradník, alebo nemáte ku kvetom blízko, stále to navonok nemusí byť vidieť. Stačí si vybrať menej náročné rastliny, u ktorých treba dodržať zopár jednoduchých pravidiel.

Strelícia kráľovská – Strelitzia reginae

Strelícia je nádherná exotická rastlina pochádzajúca z Afriky. Zrejme aj preto patrí k nie veľmi rozšíreným rastlinám, ktoré dobre znášajú aj priame slnko. U nás sa jej darí práve v zimných záhradách a skleníkoch. Potrebuje priepustnú, veľmi výživnú pôdu a veľa svetla. Je dôležité ju nepreliať, aby korene nezhnili. Ak strelíciu zabudnete poliať, znesie to lepšie ako príliš veľa vlahy. Minimálna teplota, pri ktorej ešte rastie je +10 °C. Pri dodržaní vhodných podmienok spoľahlivo kvitne na jar aj v zime, jej kvety dlho vydržia.

Ibištek – Hibiscus rosa-sinensis

Aby mal ibištek záplavu farebných kvetov, je potrebné dbať na tri základné princípy a to dostatok výživy, pravidelná zálievka a veľa svetla. Ibištek je náročný na výživu, preto je potrebné ho pravidelne každé tri týždne hnojiť. Zriedkavejšie ale aj častejšie hnojenie mu uškodí a nebude kvitnúť. Zálievka musí byť primeraná, čiže tak, aby bol substrát vždy vlhký. Prípadne preliatie spoznáte podľa toho, že listy začnú žltnúť.

Glorióza vznešená – Gloriosa superba

Glorióza je popínavá rastlina a jej nádherné exotické kvety podobné orchideám môžu pri ideálnych podmienkach dorastať až do výšky dvoch metrov. Potrebuje k tomu veľa svetla a výživný, stále vlhký substrát. Zle znáša prievan, preto je dobré umiestniť ju ďalej o dverí a miesta vetrania. Popínavé rastliny sa zvyčajne rýchlo rozrastú a na zemi či poličkách nezaberú veľa miesta.

Na dosiahnutie zaujímavého, zladeného celku je dobré kombinovať kvitnúce rastliny so zelenými. Zaujať by vás mohli rôzne palmy, cykasy, fikus či všeliečivá aloe vera.


mediatel