ZIMNÉ ZÁHRADY | Alusapro

Zimné záhrady – načo dbať pred a po výstavbe?

Zimná záhrada je miesto pre relax, ale aj záhradkárske vyžitie počas studených zimných dní. Ako však vystavať zimnú záhradu tak, aby prosperovala? To si priblížime v článku.

Orientácia výstavby zimnej záhrady

Najvhodnejšou svetovou stranou pri výstavbe zimnej záhrady na Slovensku je juh, keďže poskytuje dostatok slnečnej energie, ktorú rastliny pre správny vývoj potrebujú. Ak máte zimnú záhradu postavenú na sever rozhodne ušetríte peniaze za tienenie, ktoré sa však nakopia pri vykurovaní priestoru. Východné strany by síce ráno poskytovali slnečné lúče, avšak poobede by bolo svetla v takejto miestnosti minimálne. Západne orientovaná zimná záhrada by sa naopak poobede premenila na tropický skleník a preto by ste museli investovať do kvalitnej tieniacej techniky. Nech už však máte zimnú záhradu orientovanú na ktorúkoľvek svetovú stranu, jej požiadavky sa menia a treba si ich prispôsobiť podľa potreby.

Na zimnú záhradu treba myslieť už pri výstavbe domu

Možno sa na prvý pohľad zdá, že zimná záhrada je v podstate miestnosť, kde celoročne pestujem kvety, ktoré stačí zalievať a je vybavené. Vyžaduje si však oveľa väčšiu pozornosť. Pokiaľ teda plánujete stavbu domu, nezabudnite do prospektu pridať aj túto miestnosť. Jej výstavba je pomerne drahá a preto, pokiaľ máte rozpočet iba na dom, so záhradou chvíľu počkajte. To však neznamená, že ju nemôžete mať načrtnutú v plánoch. Rozhodne vám to uľahčí neskôr jej realizáciu.

Vlhkosť ako nepriateľ zimných záhrad

Dva dôležité body na ktoré treba myslieť pred aj po výstavbe zimnej záhrady je vykurovanie a vetranie. Príčiny, prečo vám v zimnej záhrade prší zo stropu môžu byť zabudovaná voda z novostavby, zalievanie rastlín, vírivé vane, či vonkajší pokles teploty. Základom pre zbavenie sa vlhkosti je dobré odvetrávanie priestoru, no takisto s problémom zatočia aj podlahové konvektory umiestnené pozdĺž okenných plôch, ktoré zabraňujú kondenzácii vody. Vykurovanie priestorov teda pomáha zbaviť sa vlhkosti, no takisto nám umožňuje využívať zimnú záhradu celoročne a pestovať v nej exotické druhy rastlín vyžadujúce teplo.

Prosperujúca zimná záhrada potrebuje kvalitný materiál a tienenie

PVC, drevo, či kov? Tejto téme sme sa už venovali v predošlom blogu, ktorý nájdete TU. Všetky materiály majú svoje výhody aj nevýhody a ich využitie závisí najmä od toho, čo od svojej zimnej záhrady očakávate. Pre veľký úspech je však takisto dôležitým bodom tienenie, keďže počas horúcich letných dní nechceme, aby sa zo zimnej záhrady stal skleník.

TIP: Odporúčame elektrické samo zaťahovacie  strechy na diaľkové ovládanie, vďaka ktorým sa nenarobíte a ochránite rastlinky pred prudkým slnkom.