Ako na vykurovanie zimnej záhrady

Ako na vykurovanie zimnej záhrady

Ak chcete vašu zimnú záhradu využívať celoročne, bez vykurovania to nepôjde. Nad spôsobom vykurovania je dobré zamyslieť sa ešte pred výstavbou a podľa toho plánovať materiály a v predstihu možno aj rastliny, ktoré budete pestovať.

Prečo vykurovať zimnú záhradu?

Ak máte v hlave predstavu, ako popíjate horúci nápoj a za sklom pozorujete zasneženú krajinu, zároveň vám nie je nepríjemná zima a okolo vás sú vaše teplomilnejšie rastliny, bez vykurovania sa nezaobídete. Nevykurovaná zimná záhrada je nevhodná na pestovanie tropických rastlín a ani niektorých subtropických. Rastliny z trópov potrebujú teplotu nad 15 °C a vyššiu vzdušnú vlhkosť, subtropickým vyhovuje aj teplota okolo 5 °C. Na výber máte viacero možností ako vykurovať.

Pri rozhodovaní by ste sa mali poradiť s odborníkmi, najlepšie tými, ktorí vám budú stavbu zimnej záhrady aj realizovať. Podľa vašich predstáv vám pomôže skĺbiť vaše ideály nie len s kúrením, ale vyplynú aj potreby počtu a veľkosti presklených plôch a profilov, či podlahy a samozrejme schopnosť prenosu tepla z použitých materiálov. Musíte vziať do úvahy faktory, ako:

– na čo chcete zimnú záhradu používať

– aké kúrenie je v ostatných miestnostiach bytu

– s ktorou miestnosťou bude spojená zimná záhrada

– aké rastliny a koľko chcete pestovať

– či budú v zimnej aj záhrade výnimočné solitéry ako fontánka, či krb

Ako vykurovať zimnú záhradu?

Mobilné vykurovacie telesá

Udržať potrebnú teplotu počas zimy môžu napríklad prenosné vykurovacie telesá. No pre veľký teplotný rozdiel medzi interiérom a exteriérom sa pravdepodobne nevyhnete problémom s tvorbou kondenzátu na všetkých stavebných konštrukciách. Tiež budete musieť zvažovať, kam ich umiestnite, aby nemali žiaden alebo aspoň minimálny vplyv na blízke rastliny.

Podlahové vykurovanie

Kúrenie v podlahe alebo podlahové konvektory. Pri podlahovom zdroji tepla je potrebné myslieť na to, že má zásadný vplyv na vysušovanie substrátu a je potrebné zvýšiť intenzitu polievania a zvlhčovania rastlín. Takéto zdroje tepla nekazia celkový dojem z priestoru vizuálne a neobmedzujú vo využití priestoru. Takéto zariadenia sú schované v podlahe s mriežkou a vďaka tlakovému ventilátoru zaistia vykurovací výkon. Optimálne sa umiestňujú pred presklené plochy zimnej záhrady, čím zabraňujú kondenzácii vody a sálaniu chladu od presklenej plochy.

Tepelné čerpadlo

Jeden z dokonalejších systémov vykurovania, ktorý sa vďaka svojej ekonomickej a aj ekologickej nenáročnosti stále viac využíva nielen v zimných záhradách, ale aj bežne pri výstavbe obytného domu. Je to bezpečný a cenovo dostupný zdroj tepla s nízkymi prevádzkovými nákladmi. Tepelné čerpadlá existujú v rôznych druhoch, v zimnej záhrade si však vystačíte si s tepelným čerpadlom vzduch-vzduch, ktoré má obvykle najnižšiu obstarávaciu hodnotu a funguje na jednoduchom princípe. Odoberá teplo z vonkajšieho vzduchu a ohrieva vzduch vnútri budovy priamo, bez prostredníctva vykurovacieho systému.


mediatel