zahradne altanky

Záhradné altánky

Záhradné altánky- ako si vybrať? V príjemných letných, ale aj jarných, či teplých jesenných dňoch si každý z nás zaslúži oddych v prírode. Prečo si ho nedopriať priamo vo svojej záhrade?  Dokonale vám pri tom poslúži záhradný altánok.
Aký materiál použiť pri stavbe altánku? Táto stavba je ako už aj z názvu vyplýva záhradná a preto sa väčšinou pri jej zhotovovaní používajú prírodné materiály ako drevo, ale obľúbenými sú taktiež murované, či kovové altánky.

Drevené altánky

Výhody: prírodný materiál,  dobrá opracovateľnosť, estetický vzhľad, pevnosť, stabilita, vysoká nosnosť, tepelná izolácia

Nevýhody: vysychanie, praskanie, hnitie, častá starostlivosť

Záleží najmä od druhu dreva, ktorý si na stavbu altánku vyberiete. Odborníci odporúčajú využívať najmä smrek a to hneď z viacerých dôvodov. Hoci je toto drevo mäkké, je aj pozoruhodne odolné a pružné. Stolári aj iní majstri ho radi využívajú kvôli tomu, že je ľahko opracovateľné a jeho opotrebovanie je pomalšie ako pri iných druhoch dreva. To však neznamená, že sa oň netreba starať. Hotové drevené konštrukcie treba chrániť aj preventívne a to impregnáciou, olejovaním a voskovaním.

Kovové altánky

Krásne a ozdobné altánky sú často tvorené práve z tohto materiálu. Kovové konštrukcie sú odolnejšie voči počasiu ako drevo, ale hrozí im zasa korodovanie. Preto je potrebné sa aj o tento typ materiálu priebežne starať. Účinnou náhradou za kov je hliník, ktorý je ľahší a zároveň odoláva hrdzaveniu.

Výhody: flexibilita materiálu, estetický vzhľad, pevnosť, stabilita

Nevýhody: hrdza, starostlivosť o materiál, studený materiál

Murované altánky

Jeden z najobľúbenejších variantov je murovaný altánok. Na tento typ však budete potrebovať stavebné povolenie, keďže jeho základy sú robené tak, ako pri stavbe domu. Jeho veľkou výhodou je však mimoriadna pevnosť a odolnosť voči akýmkoľvek vplyvom počasia. O tento materiál nie je potrebná starostlivosť ako u predošlých dvoch.

Výhody: mimoriadna pevnosť, bez potreby špeciálnej údržby, stabilita

Nevýhody: vyžaduje stavebné povolenie

Ak stále neviete, aký typ altánku by ste preferovali, neváhajte sa obrátiť na našich profesionálov, ktorí vám ochotne pomôžu.