Zimná záhrada ako obytný priestor

Zimná záhrada ako obytný priestor

Zimná záhrada je občas neprávom vnímaná iba ako priestor na krátky oddych, môže byť však využitá aj oveľa viac. Ak doplníme rastlinky a kvety, záhradnícke potreby a ostatné vybavenie pohodlnou posteľou, či kresielkom a nočným stolíkom, naskytne sa nám na túto časť obydlia úplne iný pohľad.

Zimnú záhradu prestaneme vnímať iba ako časť pre rastlinstvo a uvidíme ju ako obytný priestor.  Zistíme, že je vhodná na spánok, trávenie času pri knihe, či prácu.

Zimná záhrada ako súčasť obydlia

Takáto záhrada by mala spĺňať niekoľko základných kritérií. Je vhodné ju orientovať na južnú, ale tienistú stranu, aby počas letných mesiacov nebola príliš prehriata. Taktiež by mala mať dobrú izoláciu, ktorú využije v lete aj v zime. Mali by ju tvoriť tri zóny:

  1. obytná časť: Obsahuje nábytok a drobné doplnky, ktoré budete využívať – malú knižnicu, stolík, sedačku, či vankúše na sedenie. Táto časť by mala zaberať približne polovicu, pretože v nej budete tráviť väčšinu času.
  2. časť pre rastlinstvo: Priestor pre rastliny a malé dreviny podľa vášho vkusu. Treba však dať pozor, aby ich nebolo príliš veľa. Rastliny síce cez deň kyslík pomocou fotosyntézy vytvárajú, no naopak v noci ho spotrebúvajú. Preto ak použijete priveľa rastlín, mohlo by sa stať, že sa v priestore bude ťažko dýchať.
  3. prechodové cestičky: Na ne sa často zabúda, ale naplánujte si ich. Nechcete predsa do kresielka preliezať ponad stôl, či kaktus.

Zimná záhrada ako oáza pokoja

V názve má síce slovo zimná, no v lete ju niekedy využijete rovnako dobre ako v zime. V dnešnej dobe plnej možností a nápadov nájdete tisícky jej využití. Dnes sa objavujú mnohé štúdie pozitívneho vplyvu pravidelnej relaxácie a odbúravania stresu.  Na to je zimná záhrada ako stvorená. Miesto, kde sa nachvíľu vymaníme každodenného kolobehu povinností a načerpáme novú energiu.

Na čo nezabudnúť, ak chceme zimnú záhradu ako obytný priestor?

Pri realizácii vášho sna v podobe zimnej záhrady alebo v prípade, že chcete z neobytnej zimnej záhrady vytvoriť obytnú, je dôležité nezabudnúť:

  1. Myslite na vetranie: Je veľmi dôležité, aby sa predišlo tomu, že vzduch bude vydýchaný. Vetraním taktiež predídete rôznym plesniam, ktoré sa môžu na bokoch skla vytvoriť v dôsledku kondenzácie vody.
  2. Myslite na rastliny: Paradoxne, občas sa pri zimnej záhrade zabúda práve na rastlinky. Tie však záhradu vlastne tvoria a vyžadujú istú starostlivosť. Je dôležité, aby mali prístup k vode a optimálnu teplotu.
  3. Myslite na umiestnenie vašej zimnej záhrady: Ak už zimnú záhradu máte, vyberajte rastliny podľa toho, kde je vaša záhrada umiestnená, aká je tam vlhkosť a teplota. Ak ju ešte nemáte, je vhodné riadiť sa aj podľa nárokov rastlín, ktoré v nej chcete pestovať.

mediatel