zimné záhrady | alusapro

Zimné záhrady – ako pestovať tropické rastliny.

Budete musieť v zimnej záhrade počas zimy podkúriť.

Zimná záhrada je klenotom každého domu.  Slúži najmä počas zimných mesiacov, keď sa cítime vyčerpane, chýba nám kúsok zelene, či omamná vôňa kvetov.

Ako sa však o ňu v zime starať, aby prosperovala?

 Základné rozdiely môžeme nachádzať pri zimných záhradách s vykurovaním a bez vykurovania.

Zimná záhrada s vykurovaním

Pokiaľ ste sa rozhodli pre túto alternatívu, vybrali ste si aj širšie možnosti, čo v takejto záhrade pestovať.

Koľko stupňov by mala mať správne vykúrená zimná záhrada?

Veľa záleží od toho, aké rastliny pestujete a akú optimálnu teplotu pre rast potrebujú. Vo všeobecnosti by sa však dalo povedať, že vykúrená zimná záhrada by mala mať cca 18°C až 20°C. Takáto teplota v zime vám umožní pestovať aj náročnejšie exotické rastliny.

Aký spôsob vykurovania je najúčinnejší?

  • Podlahové kúrenie
  • Konvektor
  • Tepelné čerpadlo
  • Krb
  • Radiátory

V zimných záhradách často nájdete podlahové kúrenie, ktoré však nie je až tak efektívne vzhľadom na to, že nepriaznivo pôsobí na substrát, ktorý rýchlo schne  a preto je potrebné zvýšiť závlahu. Ďalší spôsob vykurovania je možný prostredníctvom podlahových konvektorov. Pre zefektívnenie je potrebné  umiestniť tieto konvektory pozdĺž presklených plôch.

TIP: Pri vykurovaní zimnej záhrady je možné použiť aj tepelné čerpadlo, ktoré vám zaručí príjemné teploty a nízke náklady na kúrenie.

Klasickým spôsobom kúrenia sú aj radiátory, avšak je dobré mať kúrenie rozdelené na dva okruhy, samostatne pre dom a pre zimnú záhradu.

POZOR: Pri vykurovanej zimnej záhrade treba kontrolovať vlhkosť vzduchu, ktorá môže zapríčiniť kondenzáciu vody, čiže zarosené sklá. Preto treba dopredu myslieť aj na optimálnu cirkuláciu vzduchu a odvlhčovanie.

Aké druhy rastlín pestovať vo vykúrenej zimnej záhrade?

V zimnej záhrade s vykurovaním sa môžete hrať s viacerými kombináciami rastlín a kvetov. My odporúčame: Glorióza, Ibištek, Bromélia, Aloe Vera, Kaládium, či mnohé ďalšie. Pravú tropickú atmosféru jej môžete dodať aj s rôznymi exotickými drevinami ako sú banánovník, kokosovník, citrusovník, či figovník.

TIP: Pri pestovaní rastlín vo vykúrených priestoroch treba kvety polievať častejšie, no malým množstvom vody. Hnojenie v zimnom období postačí raz mesačne.

Zimná záhrada bez vykurovania

Takáto zimná záhrada prináša menej možností na pestovanie, no zato je vhodná na prezimovanie črepníkových rastlín. Tiež však poskytuje isté spôsoby oživenia zimy zeleňou. Jej podmienkou je najmä to, aby teplota ani počas zimy neklesla pod 0°C.

Aké rastliny pestovať v nevykúrenej zimnej záhrade?

Okrem tých, ktoré prezimovávame, možno pestovať aj rastliny, ktorým zima nevadí. Sú to napríklad Azalka, Cyklamén, Vianočný kaktus, Kamélia, či Oleander. Rastliny nenáročné na teplotu sú takisto Aloe Vera, Klívia, Lipka africká, kaktusy a mnohé ďalšie. Netreba  však zabúdať na to, že vám nebudú rásť v mrazoch. Pre ich optimálny rast by sa teplota mala pohybovať v rozmedzí 6-10°C.