Zimná záhrada – čo všetko by ste mali vedieť pred jej relizáciou?

Zimná záhrada – čo všetko by ste mali vedieť pred jej relizáciou?

Keď ste sa rozhodli, že chcete zimnú záhradu, pravdepodobne ste si aj predstavili, prečo a na čo ju chcete. To je dobrý začiatok, lebo pred samotnou realizáciou musíte v prvom rade vedieť, čo od nej očakávate. Či ju chcete využívať celoročne, alebo len sezónne, či má byť súčasťou obytnej zóny alebo len miesto na pestovanie rastlín.

Vyberte vhodné miesto pre zimnú záhradu

Najviac možností máte, ak staviate novostavbu domu a zimnú záhradu zároveň. Ale tak to nie je vždy a možno máte dom a záhradu chcete len pristaviť. V oboch prípadoch sa musíte rozhodnúť, na aké účely chcete zimnú záhradu využívať a kde by ste ju chceli mať. Nie vždy sa dá všetko, čo by ste si predstavovali. Možno by ste ju kvôli kvetom chceli na južnej strane domu, ale tam máte práve príjazdovú cestu a záhrada tam jednoducho nemôže byť.

Veľkosť a konštrukcia

Poraďte sa s odborníkom a rozhodnite sa, aké budete používať materiály. Na stavbu konštrukcie sa používa najmä drevo, plast, hliník a oceľ. Veľká a ťažká kostra z ocele môže vyžadovať pevnejšie a hlbšie základy a výkopové práce. Berte do úvahy členitosť pozemku.

Ak sa rozhodnete stavať na nerovnom svahu, vyrovnávanie podkladu môže citeľne navýšiť váš rozpočet. K obývateľným zimným záhradám sú obvykle potrebné odborné práce, ako vybetónovanie základu, murárske práce, izolácia, či maliarske práce. Dohodnite sa, či vám ich urobí firma, ktorá postaví samotnú konštrukciu zimnej záhrady, alebo si nájdete inú firmu.

Správne načasovanie

Všetky práce, ktoré vám v súvislosti so zimnou záhradou nebude robiť jej dodávateľ, ale ďalšia externá firma, by mali na seba logicky nadväzovať. Zbytočne budete mať na pozemku poukladané konštrukčné stojky, keď ešte nemáte vyrovnaný terén. Budú len zbytočne zavadzať pracovníkom a technike. Dôležité je aj vybrať si čas začiatku a konca výstavby. Každý si myslí, že najvhodnejší čas je na jar, aby ste si už v lete mohli zimnú záhradu užívať, ale to nie je vždy možné.

Pozor si dajte najmä na zimné obdobia. Väčšia murárskych a montážnych prác sa dá robiť len ak nemrzne a nie je vlho. Overte si to u dodávateľov.

Vykurovanie áno, či nie?

Ak chcete záhradu využívať len sezónne ako skleník, zaobídete sa aj bez vykurovania. Pri celoročnom využití už budete potrebovať zvážiť spôsob vykurovania. Najefektnejšie je podlahové kúrenie, ale je aj najdrahšie a musíte ho brať do úvahy už pri výkopových prácach. Cenovo priatelnejším riešením sú radiátory, ale môžete siahnuť aj po netradičnom riešení, ako je kozub.

Potrebujete stavebné povolenie?

Pred samotným začatím prác sa informujte na miestnom stavebnom úrade. Ten od vás bude zrejme chcieť vizuálizáciu, alebo aspoň nákres zimnej záhrady a dozviete sa, či potrebujete len stavebné oznámenie, alebo budete musieť žiadať o stavebné povolenie.

Dokončovacie práce

Montáž svetiel zvykne byť súčasťou ceny dodávateľa zimnej záhrady, ale overte si to. Ak ste si na tienenie nevybrali protislnečné sklá ani antireflexnú fólou ale žalúzie, zistite si vopred, kto vám ich dodá a namontuje. Už pri objednávke a zameraní sa budete musieť rozhodnúť, či budú vonkajšie alebo vnútorné. To isté platí v prípade, že plánujete zimnú záhradu doplniť aj klimatizáciou.


mediatel