Aké materiály použiť pri stavbe zimnej záhrady

Aké materiály použiť pri stavbe zimnej záhrady

Výber materiálov, ktoré budú pri výstavbe zimnej záhrady použité, by ste jednoznačne mali konzultovať s odborníkom. Je pokojne možné spojiť vaše vizuálne predstavy s technicky možným vyhotovením, ale je potrebné vedieť ako. Veľké presklené plochy potrebujú pevnú kovovú konštrukciu a ak chcete vyhrievať len občas, niekedy, v zime, prenosnými žiaričmi, asi nikto vám neodporučí použiť drevo.

Rovnako pri výbere skiel by ste mali vyjadriť svoje predstavy, ale prijať odporúčanie. Na mikroklímu zimnej záhrady má vplyv pomer medzi zasklenými a ostatnými časťami obvodového plášťa. Čím viac je masívnych stavebných dielov, tým stabilnejšiu klímu vytvárajú. Kamenné podlahy a murivo nasávajú teplo aj zimu veľmi dlho a potom ju rovnako dlho aj menia, čím zmierňujú výkyvy a prispievajú k väčšej zotrvačnosti a vyrovnanosti systému. Dobre urobená tepelná izolácia zabraňuje tepelným stratám a extrémom. Optimálna býva väčšinou kombinácia materiálov s rôznymi vlastnosťami.

Konštrukcia

Pri konštrukcii, ktorá drží presklenné tabule sú obvykle v ponuke rovnaké materiály, aké sa používajú na okenné rámy, čiže hliník, oceľ, plast a drevo. Líšia sa od seba konštrukčnými vlastnosťami a tepelnoizolačnými schopnosťami.

Drevená zimná záhrada

Drevo je tradičný materiál, príjemný na pohľad i dotyk, avšak náročný na údržbu, citlivý na zmeny vlhkosti a extrémne klimatické podmienky. Drevo je preto vhodné použiť ako konštrukčný materiál najmä v obytných zimných záhradách so stabilnou vnútornou mikroklímou. Drevená konštrukcia sa obvykle robí vo variante, kde z vnútornej strany je drevo, čím sa zvyšuje estetický dojem približujúci prírodu, ale z vonkajšej je chránené hliníkom, čím sa zvýši odolnosť konštrukcie voči poveternostným podmienkam.

Zimná záhrada z PVC

Plastové konštrukcie si nevyžadujú žiadnu náročnejšiu údržbu, ľahko sa čistia. Majú výborné tepelnoizolačné vlastnosti a sú cenovo pomerne výhodné. Majú však menšiu rozmerovú stálosť a obmedzené statické možnosti. Sú teda vhodné najmä pre zimné záhrady menších rozmerov, celoročne využívané ako obytný priestor. Môžu byť fóliované, čo zabezpečuje širokú ponuku farieb a imitácií dreva.

Zimná záhrada s kovovou konštrukciou

Kovové konštrukcie sú najpevnejšie a tak umožňujú na jednej strane jemnejšie prevedenie, ale na druhej konštrukcie veľkých nedelených presklených plôch. Do vlhkého prostredia skleníka s vysokou vlhkosťou. extrémnymi výkyvmi teplôt a celkovo náročnými podmienkami sú jednoznačne najvhodnejšie. Špeciálne tvarovanie a kombinácia materiálu  s prerušeným tepelným mostom zlepšujú tepelnoizolačnú schopnosť kovových konštrukcií, čím je ich využitie v architektúre prakticky univerzálne.

Nábytok a doplnky
V zimnej záhrade nemôže chýbať nábytok. Materiálovo aj farebne by mal ladiť s celkovým dojmom záhrady a domu. Najčastejšie sa používa záhradný nábytok z umelého či prírodného ratanu, tíkového dreva alebo aj z kovu.


mediatel